Поврзи се со нас

Спорт

Академија Навико ФМП го „нокаутира“ КК Гостивар 82-70

Објавено

на

Академија Навико ФМП ја совлада екипата на КК Гостивар со 82-70 во денешниот натпревар од 20. коло, нанесувајќи му го 8 пораз во сезоната и замрсувајќи му ги сметките за висок пласман пред почетокот на Супер-лигата.

Домаќините сигурно го отворија натпреварот, први го презедоа водството, кое константно го зголемуваа за првите 10 минути да ги добијат (24-17). И вториот период им припадна на домаќините, во кој гостиварци успеаа да постигнат само 12 поени (19-12) и за едно полувреме да остварат катастрофален шут за три поени, 3 од 20 обиди, што екипата на ФМП рутински успеа да го искористи зголемувајќи ја предноста на полувреме 43-29.

Академија Навико ФМП и во третиот период продолжи да ја материјализира инфериорноста на екипата на Гостивар, стигнувајќи до предност од +20, пред почетокот на последните 10 минути (63-43). Гостинот од поодамна беше нокаутиран, се чекаше истекот на времето во последниот период за конечен резултат 82-70 .

Никола Силаџи беше најефикасен на теренот, успеа да запише 30 поени. Стефан Крстајиќ запиша 20, Лука Стојановски 18 поени.

До крајот на регуларниот дел од првенството остануваат уште два натпревари, во следното коло КК Гостивар го пречекува Пелистер.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена