Поврзи се со нас

Гостивар

Акција во Гостивар и Тетово: Одземени возачки дозволи од пијани возачи, ќе платат и казна

Објавено

на

Вчеравечер и ноќеска (11/12 февруари) од 23 до 4 часот, полициски службеници на СВР Тетово спровеле засилена акциска контрола на возачите, дали и колку од нив управуваат под дејство на алкохол. При контролата откриени се и санкционирани 24 возачи (ТЕ-16 и ГВ -8), кои управувале под дејство на алкохол, информира полицијата.
„Сите се исклучени од сообраќај и времено им се одземени возачките дозволи, а изготвени им се и законски предвидените поднесоци. Покрај ова, биле санкционирани и 16 други видови сообраќајни прекршоци, од кои 11 на тетовско и 5 на гостиварско подрачје“, наведува портпаролот на СВР, Марјан Јосифоски.
СВР Тетово уште еднаш со апел и укажување до возачите да не консумираат алкохолни пијалаци ако возат или ако веќе консумираат, да не седнуваат зад волан.Зашто, алкохолот ја намалува нивната способност нормално и безбедно да ги управуваат возилата и ја доведуваат во ризик сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена