Поврзи се со нас

Гостивар

Акција во Гостивар и Тетово-Возеле пијани, ќе платат „дебели“ казни и остануваат без дозвола

Објавено

на

Ноќеска 4/5 декември 2021 година, полициски службеници на СВР Тетово спроведоа акциска контрола на возачи, дали и колку од нив ги управуваат возилата под дејство на алкохол.

Во контролата биле откриени и сакнционирани вкупно 29 алкохолизирани возачи (Тетово-23 и Гостивар-6). Двајца од санкционираните возачи имале алкохол во крвта до 2 промили.

„Сите возачи-прекршители веднаш се исклучени од сообраќај, изготвени им се законски предвидените поднесоци и ќе се соочат со парични глоби, кои за овој вид прекршок се движат од 225 до 325 евра во денарска противвредност, а двајца возачи кои одбиле алкотестирање со глоба од 500 евра. Покрај тоа, на сите им претстои и мерка времено одземање на возачките дозволи од 3 до 12 месеци.“, соопшти полицијата.

СВР Тетово апелира до возачите да не седнуваат зад волан под дејство на алкохол и да ја доведуваат во ризик сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот, а и во наредниот период планира вакви контролни активности,  кои треба да придонесат за поголема сообраќајна безбедност на патиштата на тетовско-гостиварското подрачје.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 8 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 9 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 10 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 10 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 13 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 14 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 15 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 17 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 18 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 20 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 2 дена

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Aksion në Gostivar dhe Tetovë – Kanë vozitur të pirë, do të paguajnë “gjoba” të trasha dhe do të mbeten pa leje

Објавено

на

Mbrëmë 4/5 Dhjetor 2021, zyrtarë policorë të SPB Tetovë kanë zbatuar aksion kontrollë të shoferëve, sa dhe a i drejtojnë veturat nën ndikimin e alkoolit.

Në koktrollën janë zbuluar dhe sanksionuar gjithësej 29 shoferë të dehur (Tetovë-23 dhe Gostivar-6). Dy nga shoferët e sanksionuar kanë pasur deri 2 promil alkool në gjak.

“Të gjithë shoferët-shkelës menjëherë janë shkyqur nga komunikacioni, ju janë përgatitur parashtresa të parapara me ligj dhe do të ballafaqohen me gjoja, të cilat për këtë lloj shkeljeje lëvizin nga 225 deri 325 euro në vlerë monetare denarë, kurse dy shoferë të cilët kanë refuzuar të testohen për alkool me gjoba deri 500 euro. Përveq kësaj, të gjithëve u pason masë marrje e kohore e lejes nga 3 deri 12 muaj.”, njoftoi policia.

SPB Tetovë bën apel deri te shoferët të mos ulen pas vollanit nln ndikimin e alkoolit dhe ta vendosin në rrezik sigurinë personale dhe sigurinë e pjesëmarrësve të tjerë në komunikacion, kurse edhe në periudhën në vazhdim planifikon kësi lloj aktivitete kontrolluese, që duhet të kontribuojnë për siguri më të madhe trafiku në në rrugët e rajonit Tetovë-Gostivar.

Популарно изминативе 100 дена