fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Акција за чистење во Долно Јеловце на иницијатива на Црковниот oдбор

Објавено

на

На иницијатива на членовитe на Црковниот oдбор од сeло Долно Јеловце, денес на празникот Цветници се спроведе  работна акција за чистење на сметот во атарот на селото, црквата и кругот околу селската чешма, кој како велат мештаните најмногу го расфрлаат несовесни посетители.

„Најмногу ѓубре се расфрла околу селската чешма, каде многу луѓе секојдневно доаѓаат да полнат вода. Апелираме до сите нив, во иднина да обрнат повеќе внимание на чистотата и грижата за природата која ни припаѓа на сите“, велат од одборот.

Акција за чистење во Долно Јеловце веќе неколку години по ред традиционално се одржува на Цветници, а слични активности има и во други периоди од годината со цел да се зачуваат околината и природата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!