fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Акцијата за помош на социјално ранливи ученици во Гостивар продолжува, донациите веќе се распределуваат низ училиштата

Објавено

на

Акцијата „Од срце дарувај, ученик израдувај!“ што ја спроведува општинскиот Сектор за јавни дејности на Гостивар, во соработка со општинските основни училишта, од понеделник започна со распределба на собраните донации. Комплети ранци и училишен прибор до сега се дистрибуирани до основните училишта „Форино“, „Гоце Делчев“ за второ и трето одделение во македонските паралелки, „Чајле“, „Лирија“ и „Исмаил Ќемали“, како и во подрачни  училишта во планинските села.

„Албанскиот исламски центар Ел-Фуркан Минхен донираше 110 чанти со комплет училишна опрема за ученици од основните училиште, а менувачницата  Алпина донираше 100 чанти. Како и минатата, така и оваа година, Секторот за образование презеде иницијатива да ги пречека сите ученици од основните училишта со подароци за кои најдовме поддршка од истиот донатор Исламскиот центар Ел-Фуркан Минхен. Акцијата за донирање ќе трае до 20 септември. Се надеваме дека ќе бидат опфатени сите ученици на кои им е потребна помош. Вкупниот број на ученици од списоците обезбедени од сите училишта надминува 550. Секој може да придонесе и донира според можностите, тетратки, моливи, гуми за бришење, се до комплетирање на ученик со целиот потребен училишен прибор.“, изјави Имерлие Салиу од Секторот за образование.

Салиу повторно апелираше сите граѓани без оглед на националноста, да донираат чанти и училишен прибор според своите можности, како и градските маркети, разни фондации и компании да се вклучат во акцијата. Донаиците може да се оставаат на собирни пукнтови во: „ЕТЦ“ и книжарниците: „Европа“, „Рахман“, „Култура Гост“, „Офис плус“.

Контакти за дополнителни информации: 042 / 214-600, 070 / 781-396.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 5 часа

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 8 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 10 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 10 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 11 час

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 12 часа

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 13 часа

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!