Поврзи се со нас

Занимливости

Ако ги чуваме уличните мачки, и тие ќе го чуваат градот

Објавено

на

Мачките во градовите одржуваат рамнотежа, ги уништуваат глодарите и го штитат подрачјето од други животни. Доколку исчезнат мачките во градот, би се појавил проблем со прекумерен број глувци и стаорци, чие решавање со труење и слично би довело до многу други, еколошки и здравствени проблеми за луѓето.

Освен што се корисни, мачките со своето присуство, исто така, ги разубавуваат градските улици и паркови, а и ги развеселуваат минувачите и туристите. Како што пренесува босанскиот портал „Кликс“, речиси е невозможно да се прошета, на пр. низ Сараево, без да се види барем една од овие улични „градски мрзеливки“ како дреме на сончево време или љубопитно набљудува што се случува околу неа…

Советот гласи – чувајте ги уличните мачки и тие ќе го чуваат, пазат и заштитуваат вашиот и нивен град.

Ако им се дозволете да живеат мирно со луѓето, според познавачите, уличните мачки не бараат многу – можеби по некој сад свежа вода налето, засолниште зиме и малку храна.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 37 минути

Училиштата сепак нема да работат во саботи, наставата ќе се надомести во работните денови

Гостиварпред 2 часа

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Граѓаните со истечени документи од 24 јули 2023 година ќе може да гласаат утре

Вестипред 3 часа

Москва: Украина загуби речиси половина милион војници

Гостиварпред 4 часа

Поддршка за 12 стари занаети во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Обид за напад и закани вчеравечер во Гостивар

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

Упатство за гласање на претседателските избори

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Се распределува избирачкиот материјал на ИО во Гостивар, гласаат болни и немоќни

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Молк пред утрешните претседателски избори – Денес гласаат болни, затвореници, лица во старските домови

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена