Поврзи се со нас

Вести

„Ако ме гледаш – плачи!“ – Древна порака ги вознемири научниците, ни престои ли незапаметена суша?

Објавено

на

Интензивната суша ги намалува реките низ Европа, откривајќи камења издлабени пред неколку векови за да им дадат предупредување на идните генерации за тешките времиња што претстојат.

„Мајами Хералд“ објави дека локалните жители предупредиле дека вековните камења, познати како „камења на гладта“, повторно се појавиле на површината откако нивото на реките во Европа почнува нагло да се намалува поради сушата.

Еден таков камен е на брегот на реката Елба, која започнува во Чешка и тече низ Германија.

Пораката во карпата датира од 1616 година и е врежана со предупредување на германски: „Wenn du mich seehst, dann weine“ – „Ако ме гледаш плачи“.

Во една студија од 2013 година, тим чешки истражувачи напиша дека овие камења се „ископани со годините на мака“, додавајќи дека „основните натписи предупредуваат на последиците од сушата“.

„Предупредува дека сушата донесе лоша жетва, недостаток на храна, високи цени и глад за сиромашните луѓе“, оценуваат истражувачите. „Пред 1900 година, на каменот се одбележуваат големите суши од: 1417, 1616, 1707, 1746, 1790, 1800, 1811, 1830, 1842, 1868, 1893 и 1895 година.

Овие „хидролошки знаменитости“ последен пат се појавија за време на сушата во 2018 година, објави NPR.

Но, сегашната суша што ја доживува Европа може да биде најлошата во последните 500 години, според Андреа Торети, виш истражувач во Заедничкиот истражувачки центар на Европската комисија.

На прес-конференцијата на 9 август, Торети рече дека ниту еден друг настан во изминатите 500 години не бил „сличен на сушата во 2018 година. Но, оваа година, мислам, е полоша“, објави Еуроњуз.

Тој додаде дека постои „многу висок ризик од сушни услови“ кои ќе продолжат во следните три месеци.

Сè поголем број истражувања ги поврзуваат почестите и интензивни суши со климатските промени.

Според Европската опсерваторија за суша, 47 отсто од Европа е во услови на предупредување за суша, што значи дека има дефицит на влага во почвата; уште 17 проценти се на готовност, што значи дека вегетацијата е под стрес.

Камењата не се единствената скриена реликвија која се појавила во европските реки поради сушата. Повлекувањето на водите поради климатските промени во италијанската река По откри и голем број археолошки богатства.

Потонатиот брод на брод од ерата на Втората светска војна повторно се појави во јуни, откако реката – најголемата во земјата – достигна ниски нивоа за време на нејзината најголема суша во последните 70 години.

Неодамна, кон крајот на јули, италијанската река погодена од суша откри претходно потопена бомба од Втората светска војна.

„Бомбата ја пронајдоа рибари на брегот на реката По поради намалувањето на нивото на водата предизвикано од сушата“, изјави локален претставник за Ројтерс.

Во соработка со Енаука.мк

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Гостиварпред 2 часа

На патарина Гостивар фатено лице со фалсификувана возачка

Гостиварпред 3 часа

Лишен од слобода 19 годишен гостиварец

Македонијапред 3 часа

Или државата ќе помогне или ќе се затворат капацитетите, аларм на Стопанска Комора

Гостиварпред 5 часа

Случаи на напад и закана кон полицајци во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Детска недела во градинките во Гостивар: Мали деца големи срца!

Македонијапред 5 часа

Од полноќ поскапуваат горивата

Гостиварпред 7 часа

Патник ограбил таксист во Гостивар ноќеска

Гостиварпред 8 часа

За непрописно престигнување во Гостивар за неколку часа казнети 42 возачи

Македонијапред 8 часа

Во октомври и ноември ќе завршат сите процеси за учебниците, вели Шаќири

Македонијапред 9 часа

Дваесет и седум години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Македонијапред 10 часа

Почнува новата академска година

Гостиварпред 11 часа

Малку дожд, па стабилизација на времето следните денови

Гостиварпред 21 час

Света литургија во Гостивар во чест на Собор на сите Македонски Светии

Гостиварпред 4 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 4 дена

Сметката за струја на болницата во Гостивар за август е 45.536 евра-Неиздржливо е, велат од Управата

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Македонијапред 1 недела

Коалиција сите за правично судење: Супервештачењето за „Ласкарци“ и „Тендери“ сè уште трае

Вестипред 2 недели

Православните верници слават Раѓање на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Гостиварпред 2 недели

Гостивар повикува: Ајде на планина!..Развој на планински туризам и еко едукација на младите

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци ќе се мотивираат повеќе да користат велосипеди

Гостиварпред 5 дена

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 4 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 2 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена