Поврзи се со нас

Занимливости

Ако можете да го прочитате овој текст мозокот ви работи совршено

Објавено

на

  Веројатно некогаш ви се случило да сретнете некој збор каде што некоја буква недостасува или со неисправен редослед на буквите, а вие сепак на некој начин ќе го прочитате тој збор или реченица исправно.

  Во продолжение ако правилно и без потешкотии го прочитате пасусот вашиот мозок работи совршено.

  СТ3 ЗН43Л3 Л1 Д3К4 Ч083ЧКИ0Т М0З0К ИМ4 СП0С06Н0СТ Т3КСТ0Т Д4 Г0 Н46ЉУДУ84 К4К0 Ц3ЛИН4 И Д4 6EЗ ПР06Л3МИ ПР3ПОЗН484 И ЧИТ4 З60Р08И К0И Н3 С3 ИСПР48Н0 Н4ПИШ4НИ? 0844 П0Ј484 С3 Н4Р3КУ8А ТИП0ГЛИК3МИЈ4, 4 И4К0 С3УШТ3 Н3 3 СЛУЖ63Н0 З483Д3Н4 В0 КНИГИТ3, СВ03Т0 М3СТ0 СИ Г0 Н40ЃА 80 Г3ШТ4ЛТ ПСИХ0Л0ГИЈ4Т4.

  Човечкиот мозок е биолошки компјутер кој обработува информации. Тој не е во состојба да решава сложени математички операции како вистински компјутер, но може да размислува, пишува поезија, дизајнира, режира филмови…

  Ако успеете и да ја прочитате и нареднава порака без проблеми, тоа значи дека вашиот мозок работи безпрекорно.

  „Ванжо е смао пврата и псолендата бкува од зоборт да се на всинткото мсето. Бкувите во седрниа мжоат да бдиат имзеснети. Вие итсо така моежте без порлбеми да чтиате и на сртаснки јзаик“. Дали успеавте ова да го прочитате? Веруваме дека успеавте!

  Типогликемија е псевдонаучна конструкција која настанала после едно писмо упатено до Њу Сајентс, а станува збор за аномалија на мозокот да препознава, а потоа и да ги прочита зборовите во кои буквите се изместени.

  Се јавува поради тоа што мозокот, како најсложен човеков орган е способен да изведува комплицирани дејствија, меѓу кои спаѓа и можноста на зборовите да гледа како на целина, а не буква по буква.

  Доволно е да се задржат првата и последната буква во зборот, а останатите можат да се преместуваат на секаков начин и повторно ќе биде релативно едноставно да прочитате.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 9 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 10 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 12 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 12 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 13 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 13 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 14 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 14 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 15 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 17 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!