Поврзи се со нас

Локални избори 2017

Ако не одат на обука, членовите на избирачките одбори нема да добијат пари за изборите

 

Државната изборна комисија годинава воведе ново правило врзано за исплатата на надоместокот што го добиваат членовите на Избирачките одбори за својот ангажман на изборите. За членовите како и во претходните изборни циклуси се организираат едукативни обуки на кои тие се запознаваат со своите обврски и начинот на работа, за што добиваат уверение. Новина е што без посета на обуката, односно без уверението, членовите на Избирачките одбори нема да можат да добијат надоместок.

Надоместок ќе добијат само тие членови кои ќе посетуваат едукација и ќе добијат уверение за учество, се наведува во Прирачникот за едукација на ДИК. Од друга страна, неучеството на работилницата и недобивањето уверение не ги ослободува од обврската да бидат член на Избирачкиот одбор. Што значи дека ќе мора да работат на денот на изборите, но нема да добијат надоместок.

 

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 9 минути

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 59 минути

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 1 час

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 5 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 6 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 19 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 21 час

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!