Поврзи се со нас

Гостивар

Ако забележите бездомници во Гостивар пријавете кај социјалните служби за да се згрижат на топло

Објавено

на

Во период на ниски температури и непријатни временски услови кои владеат, службите во Гостивар вршат подготовки и преземаат активности да пружат помош на загрозени граѓани бездомници, коишто немаат покрив над главата и студените денови ги минуваат на отворено. Од Центарот за социјална работа апелираат до граѓаните доколку забележат таков случај да го пријават, за да може навреме да се реагира.

„Доколку има регистрирани бездомници нашите тимови излегуваат на терен, ги преземаат и во соработка со Центарот за социјална работа на град Скопје ги сместуваме во Чичино село, како центар во кој се згрижуваат бездомниците. Ако граѓаните забележат бездомни луѓе на улица, по паркови и слично да ги пријават во нашиот центар, за ние да ги преземеме мерките и соодветно да ги сместиме. Доаѓа зима, времето заладува и треба да се грижиме за нив, зашто, не дај боже, може да се случат и сериозни последици“, вели директорот на Центарот за социјална работа во Гостивар, Дарко Миовски.

Во однос пак, на децата коишто питачат на улица, социјалните служби преземаат активности во координација со полицијата.

„Децата затекнати на улица што питачат најчесто имаат родители, во соработка со полицијата излегуваме на терен правиме акции, ги пронаоѓаме родителите и го враќаме дома, но ако родителите ги присилуваат да просат и сето тоа се повторува поведуваме постапка за одземање на родителското право“, рече Миовски.

Минатата година на гостиварското подрачје социјалните служби евидентирале еден таков случај, додека годинава немало.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 13 минути

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 12 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 15 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 16 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 17 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 18 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 20 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 21 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 22 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена