Поврзи се со нас

Локални избори 2017

Активност на ВМРО ДПМНЕ – „Гостиварчанки се за традиционални и семејни вредности“

Објавено

на

 

„Да го сочуваме семејството. Тоа е единственото вистинско богатство. Да ги зачуваме традициите во семејството и во живеењето“, порача вечерва кандидатот за градоначалник на Гостивар од ВМРО ДПМНЕ, Дафина Стојаноска од настан во чиј фокус беа традиционалните и семејните вредности со трпеза со домашно приготвени  јадења и изложба на ракотворби. Зборувајќи за градењето на својата политичка кариера, Стојаноска нагласи дека најголемата поддршка ја имала од своето семејство. „Ништо од ова немаше да биде доживеано со радост, ако не беа тука моите најблиски. Јас на моето семејство, децата и сопругот никогаш нема да можам да им го надокнадам изгубеното време кое требаше да го поминеме заедно, затоа сакам јавно да им се заблагодарам и извинам. Вечерва сме собрани жени од различни националности, но жени кои знаат дека семејството и традицијата се клучот да се издржи да се биде жена и да се задржи улогата на жена како мајка, сопруга, вработена, политичарка, вредна и успешна, а сепак жена“, рече Стојаноска во своето обраќање.

Пред присутните зборуваа и претседателката на Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ во Гостивар и кандидат за советник, Јасмина Василеска и носителот на листата, Лоран Страшевски.

„Гостиварската жена домаќинка било да е Македонка, Албанка, Турчинка, Ромка или било која друга националност е успешна жена во секоја област. Пред се мајка, добар наставник, хуман доктор, активен новинар, добар функционер, а можеме да потврдиме дека е неуморен борец за правата на сите нас во Собранието како што докажа нашата пратеничка и кандидат за градоначалник“, потенцираше Василеска.

„Гостиварчанки остекогаш биле познати како големи домаќинки и тоа се пренесува од генерација на генерација. Исто така се силни, храбри, истрајни, посветени на традицијата и семејните вредности“, рече Страшевски.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 12 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 13 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 15 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 16 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 17 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 18 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 18 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 20 часа

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 21 час

Малеарди и Шеста зона без вода поради дефект

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена