Поврзи се со нас

Македонија

Аларм од туристичките работници, ќе се спаси ли сезоната?

Објавено

на

  Неопходна е итна поддршка и агресивна промоција на туристичката понуда, за да се спаси барем дел од годинашната туристичка сезона и да се овозможи поповолна позиција во 2022-ра година. Ова е констатацијата искажана на прес конференцијата на Здружението на угостителството и туризмот при Стопанската комора на Северна Македонија.

  „Во периодот што следи, од клучно значење ќе биде и зајакнувањето на односите со поголемите странски тур-оператори со кои се негува традиционална соработка преку директна комуникација на сите нивоа. Истото се однесува и на односите со авионските компании кои оперираат кон и од Северна Македонија. Ваучерите за социјалните категории граѓани се добра мерка која ќе има некаков бенефит, но нема да биде доволна да го поддржи туризмот во обликот како лани. Земјава ги губи не само туристите, туку и позициите како туристичка дестинација. Нема чартери, нема автобуси во доволен број, ниту доволно организирани патувања кон Северна Македонија. Слабеат позициите на државава кај традиционалните пазари, додека на регионалниот не се зајакнуваат, а уште потешко може да се размислува за нови пазари.“, беше речено на пресот.

  Потпретседателот на Здружението, Александар Кузманоски истакна дека интерес за земјава како туристичка дестинација има, но недостасуваат информации за проток, за влез и излез.

  „Ние континуирано и укажуваме дека на страницата на МНР, не постои информација на англиски јазик за условите за влез во државата во услови на Ковид-19 кризата. Како ние да им објасниме на гостите, а не се работи само за туристи, туку и за бизнис. Мора редовно да се апдејтираат податоците за ние готови да ги преземеме и да ја промовираме државата“, истакна Кузманоски.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Занимливостипред 4 часа

  Научници чипираат лилјаци во Виена

  Вестипред 6 часа

  Поради пожар затворен граничниот премин „Богородица“

  Македонијапред 7 часа

  Да се почитуваат препораките за заштита од топлотниот бран, апелира МЗ

  Македонијапред 7 часа

  Пратениците на одмор, локалните избори ќе се распишат на 6 август

  Гостиварпред 8 часа

  Ризик од пожари, СВР Тетово апелира до граѓаните да бидат внимателни и одговорни

  Гостиварпред 10 часа

  Нови 37 коронавирус позитивни во земјава, смртни случаи нема

  Гостиварпред 10 часа

  Гостиварка пријавила дека поранешниот вереник ја нападнал во локал

  Гостиварпред 11 часа

  Молитва за татковината во Бигорскиот Манастир

  Македонијапред 11 часа

  Рипнаа цените на бензините

  Спортпред 12 часа

  Започнува У18 ФИБА турнирот во Скопје – гостиварецот Тома Стојаноски помеѓу 12-те репрезентативци

  Гостиварпред 13 часа

  Гостивар за една недела има 33 новодијагностицирани со коронавирус

  Вестипред 14 часа

  Законот за стечајци стапи на сила, рокот за пријавување е 30 дена

  Македонијапред 15 часа

  Пожарите локализирани, но и натаму активни, се ангажира војската и хеликоптери за гасење

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Македонијапред 2 дена

  Се празнува Илинден, значаен датум од историјата на Македонија

  Гостиварпред 6 дена

  Пронајден човечки труп на патот Маврови Анови-Дебар

  Гостиварпред 2 недели

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Македонијапред 7 дена

  МВР отвори оглас за 39 вработувања

  Гостиварпред 1 недела

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Еден ден со..пред 2 недели

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Гостиварпред 1 недела

  Хрватица физички нападнала полицаец во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка простирајќи алишта изгубила контрола и паднала од балкон

  Гостиварпред 1 недела

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 2 недели

  Запленета марихуана вредна околу 150.000 евра, приведени пет лица

  Еден ден со..пред 4 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Шпреса Усеини, директорка на ООУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 7 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 11 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!