fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Алармантно загадување на воздухот во Гостивар вечерва

Објавено

на

Мерните станици во Гостивар вечерва покажуваат екстремно загадување и високо ниво на штетни пм10 честици во воздухот.

Нивото на пм10 честички во воздухот вечерва е скоро 6 пати над дозволените граници. Моментално Гостивар е втор град во земјава по загаденост на воздухот.

Државната мерна станица покажува 328 микрограми на метар кубен, додека оние на AirGostivar 332мг/м3 кај голем пазар и 339мг/м3 на улица Сретко Крстески.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!