Поврзи се со нас

Гостивар

Албанците го одбележуваат 7-ми Март-Денот на албанскиот учител

Граѓаните од албанска националност, денес го прославуваат Денот на албанскиот учител. Седми  Март е одреден како празник за албанското образование, по истиот датум во 1887 година, кога во градот Корча во Албанија било отворено првото училиште на албански јазик, воопшто на Балканот. Иницијатори и основачи на училиштето, биле познати личности од албанската култура и активизам како Пандели Сотири, Петро Нини Луараси, Нучи Начи, Тома Аврами и др.

Општина Гостивар се вклучи во одбележувањето на 7-ми Март со наградување на најдобри ученици на литературен конкурс, прес конференција за состојбите во образованието и свечен ручек за пензионираните албански наставници од О.Гостивар.

 

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!