Поврзи се со нас

Вести

Албанија ќе го легализира канабисот за медицински цели

Објавено

на

Албанија ќе им се придружи на земјите каде канабисот е  легализиран за медицински цели.
Најава за тоа дојде од премиерот Еди Рама при презентирањето на резултатите од електронски спроведената  национална консултација  на која на повеќе прашања одговараа албанските граѓани во и надвор од замјата.
Според резултатите, од над пола милион граѓани, кои се вклучиле во анкетата, 60 отсто гласале “за”легализација на канабисот за медицински цели, додека 29 отсто биле против.
– Ќе го легализираме канабисот за медицинска употреба, што значи отворање нови работни фронтови, со цел економски раст. Тоа што го кажаа граѓаните ќе се направи, рече Рама.
Албанија според сите релевантни институции се смета за најголем производител на канабис не само во регионот, туку и во Европа.
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 34 минути

Таравари: Гостивар треба да биде модел за Северна Македонија за меѓуетничките односи

Македонијапред 2 часа

Пендаровски ги потпиша указите за петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д

Гостиварпред 2 часа

Во Градец пуштен во употреба Дневен центар за лица со попреченост

Гостиварпред 4 часа

Нарушен јавен ред и мир во Гостивар на прославата за Ердоган

Македонијапред 4 часа

Бектеши: Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи и нема поскапување на струјата

Гостиварпред 5 часа

Реоформен Младинскиот совет во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Тепачка во гостиварска Циглана, приведени неколку лица

Македонијапред 6 часа

УЈП: Рокот за годишните даночни пријави истекува на крајот од овој месец

Македонијапред 8 часа

Одржана 10. државна изложба на македонско овчарско куче караман

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена