fbpx
Поврзи се со нас

Вести

„Алигаторите“ од Гостивар „газат“ во Втората МФЛ – ФК Гостивар убедлив против Тетекс

Објавено

на

Вчера се одиграа натпреварите од шестото коло во Втората Македонска фудбалска лига – Запад.

Фудбалерите на Генч Калемлер продолжуваат со одличните игри, после победата над Кораб и заземањето на врвот на табелата, вчера во Скопје ја совладаа екипата на ФК Скопје со 0:1. Иако, овој натпревар беше најавуван како сериозен тест за гостиварци, „Алигаторите“ од Долна Бањица успеаа да заминат со три бодови од Скопје и тоа против екипа која минатата сезона играше во Првата лига и е меѓу главните фаворити оваа сезона во Втората МФЛ – Запад. Победата ја донесе Бурак Менга во 74-та минута, со овие три бодови  Генч Калемлер се издвои на врвот со 13 бодови.

Екипата на ФК Гостивар на Градскиот стадион во Гостивар ја оправда фаворитската улога против екипата на Тетекс. Со 3:0 ги совлада гостите од Тетово, головите ги постигнаа Османи во 70, Скендери во 75 и Зеќири во 86 минута. Гостивар со 12 бодови е на второто место на табелата.

Во следното коло ФК Гостивар му гостува на Пелистер во Битола, Генч Калемлер го пречекува тимот на Влазерими 77.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!