Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

Објавено

на

На состанок на Централното претседателство на Алтернатива потврден е ставот за потполна поддршка во вториот круг на кандидатите на коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатива во општините Струга, Дебар, Гостивар, Врапчиште, Боговиње, Теарце и Чаир, соопшти партијата.

„Освен ова, на состанокот на Централното претседателство се дискутираше и за односот кон вториот круг во општините во кои коалицијата ААА&АА нема свои кандидати. Имајќи предвид дека тие се кандидати на партиите од власта, додека Алтернатива е опозициска партија, Централното претседателство одлучи Алтернатива да остане конзистентна во претставување на опозицискиот глас, па затоа нема да упати повик за поддржување на некој одреден кандидат во тие општини. Повикот на Алтернатива е секој гласач да одлучи со својата совест и во согласност со своите локални интереси за кандидатот кој ќе го гласа, додека гласачот на Алтернатива секогаш ги има предвид и програмските определби на партијата.“, се вели во соопштението.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 13 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 15 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 16 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 16 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 19 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 22 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 23 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 24 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Alternativa e konfirmoi mbështetjen e kandidatëve të koalicionit në Gostivar, Vrapçisht dhe 5 komuna të tjera

Објавено

на

Në takim të Kryesisë qendrore të Alternativës është konfirmuar qëndrimi për mbështetje të plotë në rrethin e dytë të kandidatëve të koalicionit Aleanca për Shqiptarët/Alternativa në komunat e Strugës, Dibrës, Gostivarit, Vrapçishtit, Bogovinës, Tearcës dhe Çairit, njoftoi partia.

“Përveç kësaj, në mbledhjen e Kryesisë qendrore u diskutua edhe për marrëdhënien ndaj rrethit të dytë në komunat në të cilat koalicioni AAA&ASH nuk ka kandidatë të tyre. Duke marr parasysh se ato janë kandidatë të partive nga qeveria, përderisa Alternativa është parti opozitare. Kryesia qendrore vendosi Alternativa të mbetet konsistente në përfaqësimin e votës opozitare, e prandaj nuk do të drejtojë thirrje për mbështetje të ndonji kandidati të caktuar në ato komuna. Thirrja e Alternativës është që çdo votues të vendosë me ndërgjegjen e vetë dhe në pajtim me interesat e tyre lokale për kandidatin që do t’a votojë, përderisa votuesi i Alternativës çdoherë ka parasysh edhe përcaktimet programore të partisë.”, thuhet në njoftimin.

Популарно изминативе 100 дена