Поврзи се со нас

Македонија

Алтернатива нема конечна одлука, но ќе почне преговори за влез во Владата

Објавено

на

Централното претседателство на Алтернатива вечерва не донесе конечна одлука дали партијата ќе стане дел од актуелната Влада.

„Разговаравме за севкупната политичка состојба и констатиравме дека земјата се наоѓа во длабока политичка, економска, здравствена, енергетска криза и овој ќор сокак произведе многу неизвесност. Откако го согледавме сетоа тоа, Алтернатива како сериозна политичка партија која знаела да се издигне над сопствените интереси, во корист на државните, разговараше за можноста и помошта што може да ја даде за откочување на ваквата ситуација. Вкупниот заклучок е да им дадеме шанса на стабилнсота и континуитетот за земјата да се надева на датум за почеток на преговори со ЕУ. Централното претседателство го овласти претседателот на партијата да комуницира со сите политички актери, во случајот со актуелниот премиер, евентуално со новиот мандатар каков концепт за излез од кризата имаат. Ќе ја чуеме нивната верзија, ќе видиме дали има волја за заедничка програма и дали во име на овие цели актуелните владини партнери се подготвени да се откажат од дел од својата моќ, со цел да се создаде рамнотежа во власта. Конечната одлука за влез во Влада или отфрлање на оваа можноста ќе ја донесе Централното собрание на Алтернатива кое може да се свика кога ќе имаме нешто конкретно.“, беше речено на прес конференцијата на партијата по завршување на централното претседателство.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена