Поврзи се со нас

Спорт

Алварез и Меси ја однесоа Аргентина во финале

Објавено

на

Аргентина е првиот финалист на Светското фудбалско првенство во Катар, откако вечерва во полуфиналето ја совлада Хрватска во Лусаил со 3-0 (2-0) и во борба за титулата на истиот стадион в недела ќе го чека победникот од вториот полуфинален дуел меѓу актуелниот првак Франција и Мароко.

Хрватска го контролираше натпреварот во воведните 30-ина минути, но  Аргентинците поведоа во 34. минута преку  Лионел Меси од пенал, откако во шеснаесетникот беше фаулиран Хулијан Алварез, а истиот играч само пет минути подоцна со соло акција го зголеми водството на 2-0.

Во продолжението Алварез во 69. минута со својот втор гол на натпреварот на асистенција на Меси стави печат на победата на Аргентина, која последен пат беше светски првак во 1986 година.

Противник на аргентинската репрезентација во финалето ќе биде победникот од утрешниот дуел меѓу бранителот на титулата Франција и најпријатното изненадување на Мундијалот, Мароко.

Финалето е на програмата на 18 декември од 20 часот во Лусаил.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Популарно изминативе 100 дена