fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Објавено

на

Продлабочување на соработката, разгледување на можностите за заеднички проекти, како и состојбите со ковид 19 беа теми на разговор на средбата меѓу Амбасадорката на Црна Гора Марија Петровиќ и градоначаникот на Гостивар Арбен Таравари. Амбасадорката беше гостинка во кабинетот на првиот човек на Гостивар, со дел од својот тим.

„Чест и задоволство ми  е што сум во посета на Општина Гостивар и што со градоначалникот имаме можност да ги разгледаме моделите и начините за продлабочување на натамошната соработка. Билатералните односи меѓу Црна Гора и Северна Македонија се одлични, но секако приоритет треба да ни биде унапредување на соработката на локално ниво. Токму и затоа сум тука, да разговараме кои опции постојат за идно економско, културно и севкупно поврзување на локално ниво“, изјави Амбасадорката Петровиќ.

Градоначалникот изрази надеж дека Гостивар ќе развива соработка со некоја од црногорските општини. „Ние имаме одлични релации со општини од земји во регионот, и навистина се надевам дека во иднина Гостивар ќе оствари поблиска соработка и со некоја опптина од Црна Гора“, рече Таравари.

Денешната посета беше прва официјална посета на Гостивар на црногорската Амбасадорка Петровиќ.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!