Поврзи се со нас

Гостивар

Амбла нема да биде изолирана од своето одделение – апели за прифаќање на различностите!

Објавено

на

  Реакцијата на Илир Адеми од Гостивар, татко на 11 годишната Амбла, девојче со Даунов синдром, ја разбранува јавноста и ги покрена институциите. Таткото јавно реагираше дека неговата ќерка е изолирана и не е прифатена во училиштето „Единство“ кадешто учи, а родители потпишувале петиција да не биде во одделението заедно со нивните деца. Денес, градоначалникот Арбен Таравари беше во училиштето, на средба со Адеми, училишното раководство, учителката и образовениот асистент задолжен за Амбла. Тој истакна дека вакви примери не треба да има, децата со посебни потреби треба да ги чувствуваат училиштата како свој дом и да бидат прифатени.

  „Дојдов да ги слушнам сите, таткото, директорот, учителката, асистентот, дефектологот. Проблемот е од декември, кога имало петиција од родители и од тогаш Амбла почнала да ротира во два-три класа. Делумно за тоа имало согласност од мајката. Не е добро секако детето да менува така одделенија. За нас возрасните не е убаво да менуваме и да се адаптираме на канцеларии, не па за дете со Даунов синдром. Не смее да биде изолирана. Може час-два да има третман со дефектолог, но инклузивноста да функционира. Ова е прв случај во Гостивар, има повеќе деца со Даунов синдром и вклученоста функционира. Амбла од денес во училница треба да се чувствува како во свој дом. Најбитно е да се испрати порака дека овие деца се дар од господ, да ги третираме како дел од нашиот живот и да има дадеме дури и повеќе внимание и значење.“, рече градоначалникот.

  По средбата беше речено дека Амбла се враќа на настава во своето одделение.

  „Ние како родители баравме нашата Амбла да учи во еден клас, а не да ротира. И ние како возрасни луѓе, ако постојано ни се менува просторијата реагираме, па така и таа реагира и тоа негативно. Мислам дека нашата реакција донесе решение, заедно со градоначалникот, директорот. До родителите сакам да им кажам дека сите имаме деца и јас се боарм за моето дете како и тие за своите. Министерството за образование има концепција за инклузивност и добро е таа да се реализира во пракса, а не само на хартија.“, рече Адеми.

  За случајот преку фејсбук се огласи и министерот за образование, Јетон Шакири.

  „Четвртоодделеката Ембла Адеми од Гостивар не ја почувствува радоста од повторното враќање во училишните клупи на првиот ден од второто полугодие, затоа што, за жал во нашето општество сеуште постојат стереотипни размислувања и предрасуди за луѓето со посебни потреби. Но, на мое лично и уште повеќе на задоволство на членовите на нејзиното семејство, а најмногу на нејзино задоволство од денес таа е повторно меѓу соучениците и неизмерно среќна што продолжува да стекнува нови знаења, да напредува и да ги развива пријателствата со своите врсници. Среќата во очите на Ембла е наша заедничка среќа. Победа на општеството и на вистинските човечки вредности. Посакувам вакви ситуации да не се повторуваат. Затоа, мораме да продолжиме да даваме придонес кон подигнувањето на свеста за децата со попреченост.“, напиша министерот.

  Народниот правобранител, формира предмет по сопствена иницијатива и испрати тим во училиштето за да го испита случајот.

  Таткото на Амбла Илир, алармираше дека родителите на ученици ја бојкотираат наставата и потпишуваат петиција бидејќи не сакале да посетуваат настава со Амбла, под изговор дека девојчето било агресивно.

   

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 4 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 6 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 8 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 11 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 11 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 12 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 14 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 15 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 16 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 17 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена