Поврзи се со нас

Занимливости

Америка бара повлекување на 67 милиони возила со „АРЦ“ воздушни перничиња

Објавено

на

Американската Национална управа за безбедност на сообраќајот на патиштата бара повлекување на 67 милиони возила со „АРЦ“ воздушни перничиња од одредени возила бидејќи верува дека постои безбедносен проблем.

Сепак, доставувачот на автомобили, „АРЦ аутомотив“ не се согласи со барањето на американското регулаторно тело. Возилата на компаниите „Џенерал моторс“, „Стелантис“, „БМВ“, „Хјундаи“ и Киа моторс“ содржат „АРЦ“ воздушни перничиња.

Од своја страна, „Џенерал“ се согласи да повлече речиси милион возила, по една несреќа со воздушни перничиња во март, кога беше повреден возач.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена