Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Американец починал од болест која се поврзува со е-цигарите

Најновите истражувања и искуства во медицината, потврдуваат дека електронските цигари не се безопасни, напротив носат голем ризик за здравјето на човекот. Во Америка веќе е пријавен прв смртен случај, кој лекарите го поврзуваат со користење на е-цигари.

Пациент во Илиноис развил тешка белодробна болест, а напорите на лекарите да го излечат останале безуспешни и тој во петокот починал. Американските медиуми јавуваат дека ова се случува во период кога во државата се регистрираат повеќе пациенти со респираторно заболување од тешка форма, а за кое се сомневаат дека потекнува од алтернативните цигари. Се работи за бројка од 193 заболени. Кај нив се јавиле потешкотии во дишењето, голем замор, јако кашлање, а некои имале и дијареа.

„Тежината на болеста е алармантна и од ова мора да се извлече порака дека  користењето е-цигари може да биде опасно“, вели д-р Нгози Езике, директор на одделот за јавно здравје во Илиноис.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!