Поврзи се со нас

Вести

Американскиот град кој ги легализира сите дроги пред 2 години – Погледнете ја ситуацијата денес

Објавено

на

Во 2020 година, Орегон стана првата американска држава што го декриминализираше поседувањето тешки дроги во мали количини, вклучувајќи кокаин и хероин, воведувајќи ја мерката 110.

На референдумот за тој предлог се изјаснија повеќе од 60 отсто од жителите на оваа американска држава. Процентот на оние кои ја поддржаа легализацијата беше уште поголем во Портланд, најголемиот град во Орегон со повеќе од половина милион жители.

Според тогаш усвоениот предлог, фатени со мала количина на дрога или лек за лична употреба мора да платат казна од 100 долари или да се подложат на лекарски преглед во центар за лекување на зависности.

Нешто повеќе од две години подоцна, делови од градот Портланд изгледаат како сцени од апокалиптични филмови.

Зависноста од наркотици достигна епидемиски размери, со тоа се зголеми и стапката на криминал, како и бројот на бездомници на улиците. Низ целиот град има картонски и шаторски населби со кои владеат вооружени банди.

Многу мали бизниси пропаѓаат, но граѓаните се уште се двоумат да ја обвинат новонастанатата состојба во легализацијата на наркотиците, и од страв и од срам, бидејќи тие самите ја донесоа ваквата состојба.

Во Орегон, употребата на дрога е на долго и широко распространет проблем на кој државата се обиде да му пристапи на различни начини. Во 1971 година, американскиот претседател Ричард Никсон објави „војна против дрогата“, наведувајќи ја злоупотребата на дрога како јавен непријател број еден.

Во 2009 година, претседателот Барак Обама даде предизборно ветување дека ќе се обиде да ја подобри состојбата на проблемот со злоупотреба на дрога во Орегон. Од 2009-2010 година, Орегон беше една од првите десет држави за злоупотреба на дрога во неколку категории.

Од 2010 година и понатаму, агенциите кои ја криминализираат оваа здравствена состојба создадоа систем што ги циклира луѓето во и надвор од затвор, наместо да им ги даваат потребните алатки за да им помогнат да закрепнат. Различни пристапи се имплементирани низ окрузите Орегон за да се реши овој проблем; работи како што се судовите за ментално здравје и различни програми за третман станаа лесно достапни.

Усвојувањето на мерката 110 во Орегон во 2020 година, со која се декриминализираат дрогите до количина за лична употреба, е најголемата промена во политиката поврзана со дрогата што ја видел Орегон.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена