fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Американскиот инфектолог Ентони Фаучи кажа кога може да очекуваме стабилизирање на состојбата со COVID-19

Објавено

на

Познатиот американски инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести (НИАИД), даде свое мислење кога може да очекуваме стабилизирање на состојбата со коронавирусот и враќање во нормален живот.

Д-р Фаучи учествуваше на интернет конференцијата „Граници, фестивал на здравјето“ (Frontiere-Festival di Salute) организирана во Рим и во таа прилика рече дека враќањето во нормален живот може да се очекува кон крајот на следната 2021 година.

До тогаш, Фаучи препорачува строго почитување на пропишаните мерки: заштитни маски, физичко растојание, избегнување групни собири во затворено.

Според него, ефективна вакцина може да се очекува до крајот на оваа година, мнозинството од светската популација може да се вакцинира во текот на следната година, но не и целата популација, како што е случајот со вакцината против сипаници.

„Доволно е да се вакцинираат 75% од светската популација за да се запре ширењето на инфекцијата“, рече Фаучи.

Д-р Ентони Фаучи е на листата 100 највлијателни луѓе за 2020 година во САД. Важи за доктор кој не паѓа под влијанија и секогаш ја кажува вистината, колку и да е тешка за слушање.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!