Поврзи се со нас

Спорт

Англија ѝ се приближи на Шпанија во победи во Лигата на шампионите

Објавено

на

Манчестер сити синоќа го победи Интер со 1:0 во финалето на Лигата на шампионите во сезоната 2022/23 и ѝ ја донесе на Англија 15-та победа во ова натпреварување.

По бројот на освоени трофеи на главниот европски фудбалски турнир, Англија се приближи до Шпанија која има 19. Италија е трета со 12 победи во финалето.

Од англиските екипи, пред Манчестер сити Лигата на шампионите ја освоија: Манчестер јунајтед (3 пати), Ливерпул (6), Нотингем Форест (2), Астон Вила (1) и Челзи (2).

Манчестер сити за прв пат ја освои Лигата на шампионите. Тимот на Хосеп Гвардиола комплетира и тројна круна оваа сезона – Премиер лигата, ФА Купот и Лигата на шампионите. з

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена