fbpx
Поврзи се со нас

Вести

АНКЕТА: Различни мислења околу рамноправноста меѓу мажите и жените

Објавено

на

  Пред неколку дена ве повикавме да учествувате во анкета на тема: жените и рамноправноста со мажите во денешно време и во наши услови. Во продолжение ги пренесуваме размислувањата кои ни пристигнаа од наши читатели, женски и машки. Почитувајќи ја нивната желба, ги објавуваме без целосни имиња.

  Жени:

  Г.М. -Во денешново “модерно” живеење, жената се обидува да постигне рамноправност во сите сфери на живеење, со помош на бројни организации, кои секојдневно работат на афирмација на жената. Како резултат на нивната работа, многу нешта, кои се однесуваат на рамноправноста помеѓу мажите и жемите, се подобрени. Жената не е повеќе во подредена положба и во семејството работните обврски се помалку се делат на машки и женски. Сепак, се` уште е голем бројот на жени – жртви на семејно насилство. На работен план пак, не верувам (или не сакам да верувам) дека постојат случаеви кога жените, за една иста професија, се помалку платени од своите колеги – мажи. Додека во општеството, се уште е значително поголем процентот на мажи, во однос на жените, кои се на високи раководни функции.

  С.Б –Во Гостивар тврдам дека постои нерамноправност помеѓу мажите и жените. Долг е списокот на примери, би набројала неколку најбитни кои за жал секојдневно и ги слушам и ги гледам. Мажи во Гостивар тврдат дека: – Мажот е посилниот пол! Ако силината се мери во тупаницата и цепењето дрва,навредите , омаловажувањата дека жените не заработуваат исто колку мажите, да тука важат за посилен пол. Ако во домот само мажот кој ќе се врати од работа е изморен, па ништо друго освен да одмори не му е обврска, да и тука важат за себепрогласен посилен пол. Најгруба е реалноста што во нашиот град постои, а тоа е дека жената не може,т.е не смее да оди на работа, да заработува помала плата од нивната туку треба да го гледа семејството, куќата, да домаќинува зошто тоа и’ е обврска запишана од силната машкост и мора да се почитува. Ако жените се спротистават на таквата нивна машкост веднаш се недомаќинки, збеснати и што уште не. Реално, жената е жртва за мирот во домот и е приморана да трпи за да постои и опстојува функционално семејство. Жените се поголеми мажи од мажите, а тоа секако знае да им запречи на мажите.

  А.Ј-Кај нас уште владее ставот дека жената е роб на куќата, мажот, децата. Но, во последните неколку години, полека, ама сигурно, жените се повеќе заземаат свој став по некои прашања, што ми е многу мило, така да жените и мажите можат многу бргу да се изедначат во сите аспекти во секојдневниот живот, а зошто и не би, кога се знае дека жените без мажите би можеле да живеат, ама мажите без жените многу тешко.

  Мажи:

  Е.Е –Не сме рамноправни зошто жените трошат многу пари на облека, а мажите не!

  С.З – Не сме рамноправни. Жената секогаш треба да биде една скала подоле од мажот, се знае, мажот е посилниот пол.

  П.А –Не се рамноправни, а би требало. Значи кога ќе дојде да се цепат дрва, 6 кубика јас, 6 таа.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 24 минути

  Факти за мајмунските сипаници

  Гостиварпред 2 часа

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 3 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 4 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 5 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 6 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 17 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 18 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 19 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 20 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 22 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 24 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 1 ден

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 3 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена