fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Антиќ ја промовираше кандидатурата за прв човек на МКФ: Спортот на спортистите

Објавено

на

Некогашниот капитен на македонската репрезентација и единствениот македонски кошаркар кој настапувал во НБА лигата, Перо Антиќ денеска во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје и официјално ја потврди својата кандидатура за прв човек на МКФ.

Пред многубројните медиуми, спортски работници, бивши кошаркари и пријатели Антиќ ја презентираше својата програма, под мотото „Спорт на спортистите“.

„Еден од приоритетите е обезбедување на генерален партнер, не само за сениорските лиги, туку за сите. Идејата е клубовите наместо да плаќаат котизација од 10.000 евра, тие пари да се прелеат во награден фонд кој би се поделил според пласманот. Сакаме да ги мотивираме клубовите да се борат за секое место, пехарот не треба да биде единствената награда. Исто така, сакаме да најдеме технички спонзор, не само за репрезентацијата, туку и за клубовите, со чија помош би ја набавувале спортската опрема “, рече Антиќ.

Дека е крајно сериозен во намерата кошарката во државава да фати приклучок со останатите европски квалитетни натпреварувања, говори и фактот што помеѓу најблиските негови соработници се Тодор Гечевски и Владимир Георгиевски, сите кошаркарски легенди кои цел живот го посветиле на кошарката, што влева голема надеж за во иднина.

Изминатиов период Перо беше жесток критикувач на политиката на Наумоски. По официјалната потврда дека ќе се кандидира за прв човек на МКФ доби огромна поддршка и според многумина сега е негово време.

Изборите за претседател на МКФ ќе се одржат на 15-ти мај.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 4 часа

Видео упатство: Како ученикот да се најави на Платформата за далечинско учење

Занимливостипред 7 часа

Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа

Гостиварпред 9 часа

Во регионот на Гостивар 6 оздравени, 3 нови случаи, 1 починат, во земјава 148 новозаразени со ковид

Македонијапред 10 часа

Грантови од 3.000 до 10.000 евра ќе добијат рестораните за свадби

Македонијапред 10 часа

Премиерот Заев најави 31 мерка за поддршка на стопанството и граѓаните

Гостиварпред 11 час

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

Гостиварпред 14 часа

Возачите во Гостивар крајно недисциплинирани – 101 казна во акцијата на МВР

Гостиварпред 16 часа

„Кокошка“ со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!