Поврзи се со нас

Занимливости

АнтиКовид 19 иновација: Виетнамците измислија мобилни комори за стерилизација

Националниот институт за заштита на здравјето и животната средина во Ханој, Виетнам создаде систем од мобилни комори за целосна стерилизација на луѓе, како превенција од ширење на коронавирусот.

Системот се состои од две комори. Едната прска електролизирана вода, а другата функционира со топлина и озон. Коморите се високи два метри и широки еден метар. За еден круг на стерилизација потребни се 30 секунди.

Системот за сега е наменет за лицата кои работат под висок ризик од зараза со Ковид 19, а има капацитет од 1.000 луѓе дневно.

 

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Font Resize
error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!