fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Апел да не се палат огнови по нивите и шумите во гостиварско

Објавено

на

Периодов зачестена е појавата на неконтролирано палење огнови на отворено, што е голем ризик од брзо проширување и сериозна опасност. Најчесто тоа се случува по нивите на кои се чистат отпадоците, меѓи и стрништа, што е вообичаена земјоделска практика за овој период од годината. СВР Тетово апелира до земјоделците и сите останати кои се движат на отворен простор да се воздржат од палење и да бидат внимателни да не предизвикаат пожари.

„Имајќи во предвид дека огновите неретко брзо пламнуваат и се шират, Секторот за внатрешни работи Тетово апелира, пред се до земјоделците да не палат огнови и потоа да заминат од местото, но и да не фрлаат опушоци или неизгаснати догорчиња додека работат на нивните ниви. Истото се однесува и на граѓаните кои поради најразлични потреби се движат низ шумите. И ним им се советува да бидат докрај внимателни, зашто доволно е само една искра да се претвори во голема огнена стихија, која потоа тешко се локализира и која може да резултира со сериозни последици по животот и имотот на голем број граѓани.“, вели полицискиот портпарол Марјан Јосифоски.

Намерното предизвикување пожар претставува кривично дело за кое е предвидена повеќегодишна затворска казна, зависно од околностите и последиците.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!