Поврзи се со нас

Вести

Апел од Противпожарната единица по синоќешната несреќа: Внимателно со плинските боци

Објавено

на

Томе Василески, командир на Противпожарна единица во Гостивар:

„По примената пријава во 19.25 за настанат пожар во зграда, нашите екипи веднаш излегоа на лице место. Експлозијата се случи на само 100 метри од објектот на Противпожарната единица и веднаш интервениравме со пет пожарникари и едно возило. На лице место е затекнато истекување на плин и експлозија на боца, бидејќи таа била затворена во шкаф на балконот и најверојатно тука се собирал плинот. Едно лице е повредено со изгореници од втор степен на лицето и рацете, но е надвор од животна опасност. Огнот ги зафати балконските врати и електричните уреди кои беа наоколу. Брзата интервенција го спречи проширување на пожарот.

Апелираме до граѓаните кои користат плин во домаќинствата, да купуваат квалитетни плински боци со сигурносни елементи, кои гарантираат безбедност. Ние и претходно сме интервенирале на вакви случаи во згради и станови. Пламенот се гасне, но плинот од боцата истекува и кога ќе дојде во допир со отворен пламен се предизвикува експлозија.„

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 3 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 4 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 5 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 6 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 7 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 10 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 10 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена