fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Апел во пресрет на Рамазан Бајрам да се почитуваат мерките за заштита од ковид

Објавено

на

  Во пресрет на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, Секторот за внатрешни работи Тетово апелира до граѓаните-верници целосно да ги почитуваат владините мерки и протоколи за спречување на ширењето на коронавирусот „ковид-19“. Посебно се советува држење на потребната дистанца и задолжително носење на заштита на лицето, како и избегнување на групирање на повеќе лица, особено во затворени простории.

  Во оваа насока, полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово – Отсек за превенција веќе одржаа неколку превентивни средби со претставници на Исламската верска заедница на тетовско-гостиварското подрачје, од кои беше побарана и нивна целосна поддршка во спроведувањето на важечките мерки и протоколи, определени од соодветните државни институции.

  Покрај ова, Секторот за внатрешни работи Тетово  апелира до граѓаните денеска (12 мај) и утре (13 мај) доследно да се придржуваат на сообраќајните правила и прописи, дотолку повеќе што на тетовските и гостиварските улици последниве денови присутна е забележително зголемена раздвиженост на возила. Се советува трпение, максимална внимателност и прилагодена брзина, посебно во централното подрачје, но и да не се паркираат возилата на недозволени места.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!