Поврзи се со нас

Спорт

Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

Објавено

на

Возбудата расте. Остануваат само уште неколку часа пред почетокот на историскиот натпревар помеѓу Австрија и Македонија на Европското фудбалско првенство.

Мигот кој го чекавме 30 години, конечно се оствари. Македонија е дел од ЕУРО и ќе оди на успех во групата, во која покрај Австрија се Украина и Холандија.

Ексклузивно за Gostivarpress.mk Арѓен Беќири, член на УО на ФФМ, поранешен репрезентативец и тренер на репрезентацијата со изјава за поддршка и желба за голем успех на фудбалерите во Букурешт.

„Како член на управен одбор на ФФМ и бивш тренер на репрезентацијата, бивш репрезентативец и како граѓанин на Гостивар, најголема желба ми беше да се пласираме некогаш на некое вакво натпреварување, во било која функција од оние што ги споменав, и тоа се случи сега. Мило ми е што го имам мојот сограѓанин Висар Муслиу по мое наречен „железниот дечко“ на терен во одбраната и среќен сум што сум дел од ова големо натпреварување. Ова е историја, секој што ја сонува, а ние веќе ја доживуваме. Очекувам добри резулатати на нашата репрезенатција, затоа што покажавме дека можеме да победиме и против големи и против мали репрезенатции. Со среќа нека ни е на сите гостиварчани.“, подвлече Беќири.

Натпреварот со кој Македонија дебитира на првенството се игра денес во 18 часот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 51 минута

До недела променливо време, со дожд и пад на температурите

Македонијапред 1 час

Aвгустовски испитен рок од државната матура

Македонијапред 15 часа

ССМ: Минималните животни трошоци во јули 47.042.000 денари

Гостиварпред 18 часа

Во изминативе 24 часа во Гостивар регистрирани 30 нови случаи на КОВИД-19, во земјава 679

Гостиварпред 21 час

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 22 часа

Претрес во гостиварско, пронајдена марихуана

Гостиварпред 23 часа

Градежни активности на патниот правец Маврови Анови, село Галичник

Вестипред 23 часа

ЕУ размислува за воведување санкции против Турција поради нејзиното зближување со Русија

Здравје и убавинапред 1 ден

Дали кафеавиот шеќер е поздрав од белиот кристален шеќер?

Гостиварпред 2 дена

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 дена

Приведени три лица поради физичка напад во Врапчиште

Македонијапред 2 дена

Поевтинуваат горивата

Македонијапред 2 дена

„Global Firepower“: САД прва воена сила во светот, Русија втора, Северна Македонија на 135 место

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 5 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 5 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Sport

Argjent Beqiri ekskluzivisht për Gostivarpress.mk: Më vjen mirë që e kemi Gostivarasin Musliu në terren, pres rezultate të mira nga reprezentacioni

Објавено

на

Eksitimi rritet. Mbeten vetëm disa orë nga fillimi i garës historike në mes Austrisë dhe Maqedonisë në Kampionatin europian të futbollit.

Momentin që e prisnim 30 vjet, më në fund u realizua. Maqedonia është pjesë e EURO dhe do të shkoj në sukses me grupin, në të cilën përskaj Austrisë janë edhe Ukraina dhe Holanda.

Ekskluzivisht për Gostivarpress.mk Argjent Beqiri, anëtar i UO dhe FFM, ish reprezentues dhe trajner i reprezentacionit me intervistë për mbështetje dhe dëshirë për sukses të madh të futbollistëve në Bukuresht.

“Si anëtar i bordit drejtues të FFM dhe ish trajner i reprezentacionit, ish reprezentues dhe si qytetar i Gostivarit, dëshirë më të madhe kisha të plasohemi ndonjëherë në ndonjë garë të këtillë, në çfarëdo qoftë funksioni nga këto që i përmenda, dhe ajo ndodhi tani. Më vjen mirë që e kam bashkëqytetarin tim Visar Musliu që sipas meje i quajtur “djali i hekurt” në terren te mbrojtja dhe jam i lumtur që jam pjesë e kësaj fare të madhe. Kjo është histori, çdokush që e ëndërron, kurse ne e përjetojmë. Pres rezultate të mira nga reprezentacioni ynë, sepse vërtetuam se mundemi të fitojmë edhe kundër reprezentacioneve më të mëdha edhe më të vogla. Le t’na jetë me fat të gjithë gostivarasve.” , nënvizoi Beqiri.

Gara me të cilën Maqedonia debuton në kampionat luhet sot në ora 18.

Популарно изминативе 100 дена