Поврзи се со нас

Вести

Асаф Адеми, кандидат за градоначалник на Гостивар од БЕСА

Објавено

на

„Ќе ја намалиме невработеноста со инвестиции во економска зона и ќе овозможиме гасификација на Гостивар“

 

1. Што содржи вашата Изборна програма? Кои се приоритетните проекти со кои ја барате довербата на граѓаните на овие Локални избори?

За разлика од поранешните ветувања од страна на поранешните градоначалници, направивме конкретна програма со активности што се знае кога ќе се преземаат. Еден од главните проблеми е огромната невработеност, која ќе се трудиме да ја намалиме со инвестиции во економската зона во сопственост на општината. Еден друг наш проект што не разликува од другите  е подготвување на мрежата за гасификација на градот, и база за изработка на отпадни води.

2. Што предвидувате во однос на задржување на младите во нивниот роден крај, ако се знае дека процесот на иселување на младата популација, па и на цели семејства го зафаќа гостиварскиот крај во поголеми размери изминатата деценија?

Освен невработеноста, граѓаните, или подобро кажано младите се иселуваат од градов поради неквалитетниот живот. Тоа што тука сакам да го кажам е фактот што на младите им фали квалитетен социјален живот. Сведоци сме на успесите на нашите сограѓани што живеат надвор од родниот крај. Во овој контекст, ние создадовме план со кој локалната самоуправа ќе ги субвенционира младите лица во нивниот прв бизнис, ќе сподели грантови на невладините оганизации и ќе има капитални инвестиции што ќе го подобрат социјалниот живот на младите. Сакаме да им овозможиме простор каде младите ќе го развиваат нивниот талент, и ќе бидат корисни за целиот град.

3. Депонирањето на комуналниот отпад е најгорливиот проблем на Гостивар. Какво решение нудите?

Нашата екипа е посветена за чиста животна средина. Прво што е неопходно е класификацијата на отпадоците. Биолошките отпадоци треба да се користат за добивање на енергија или био гас, останатите да се рециклираат. Со одвојување на батериите, пластичните и стаклените шишиње, хартијата, картоните, и сл. треба да се намали количината на отпад што се депонира.

4. Што е првото нешто кое ќе го направите доколку седнете во градоначалничката фотелја на 16 октомври?

Гостивар треба да се ослободи од неправилно владеење, да се ослободи од политизираното образованиe и Општината да биде отворена за граѓаните, односно транспарентна работа на Општината, па потоа да ја надградуваме.

5. Кој е Асаф Адеми приватно?

Женет, татко на три деца, живеам и сакам да продолжам да живеам во Гостивар. Работам во странска компанија што се занимава со софтверско програмирање.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 27 минути

Што да се јаде, а што да се избегнува за време на топлите денови?

Гостиварпред 2 часа

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 3 часа

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 4 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 4 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 4 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 6 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Гостиварпред 6 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена