Поврзи се со нас

Гостивар

Асфалтиран патот до манастирот „Преображение Христово “ во Циглана, полесно и побезбедно до храмот

Објавено

на

Во пресрет на големиот христијански празник Преображение Христово, кој се одбележува на 19 август, се заокружија градежните работи за уредување на патната инфраструктура која води до манастирот „Свето Преображение“ во гостиварската населба Циглана. Патот до храмот во должина од 210 метри и 7 метри ширина е целосно асфалтиран, со што значително се олеснува пристапот како за верниците и туристите кои сакаат да го посетат светото место, така и за екипите кои ги спроведуваат градежните активности за доизградба на манастирот.

„Манастирот деновие доби асфалтиран пат по кој добронамерниците ќе можат полесно и побезбедно да го посетат ова место кое треба да ги зближува луѓето, вербата во Бога и пожртвуваноста на локалното население годиниве наназад придонесе манастирот полека да го добива својот лик, патот беше една од препреките која доста го отежнуваше функционирањето. Изразуваме искрена благодарност до сите кои се вклучија и придонесоа за надминување на овој проблем“, велат од иницијативниот одбор за изградба на манастирот.

Темелите на манастирот, кој е прво православно светилиште што се гради во Гостивар после еден век, беа осветени во 2014-та година.

На 19-ти август, во манастирот во изградба во населба Циглана, традиционално се одржува сенароден собир во чест на празникот Преображение Христово.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена