Поврзи се со нас

Занимливости

Аурора Бореалис, небесна магија од природата

Објавено

на

  Аурора Бореалис, попозната како поларна светлина е магична сцена на небото која изгледа како танц на светлината. Аурора бореалис со години ја буди фантазијата и вниманието на луѓето…

  Поларната светлина се смета за светско природно чудо, што и не е изненадувачки. Аурора бореалис е разиграна светлина која е скоро секогаш непредвидлива. Нејзината појава се случува над нас во атмосферата на Земјата кога наелектризираните честички од сонцето и неговата атмосфера влегуваат во магнетното поле на земјата и се судираат со гасови како што се азот и кислород.

  Аурора бореалис може да се појави во многу различни бои, чиј резултат е судир на гасови во атмосферата на надморска височина од 90 до 150 километри над нас. Најчестата боја на поларната светлина е зелената, благодарение на кислородот. Не е невообичаено да се појави во други бои како црвена, жолта, сина или виолетова. Исклучително е ретко да се види црвена поларна светлина поради кислород на голема надморска височина до дури 300 километри над нас. Азотот е одговорен за појавата на виолетова или сина боја.

  Аурора бореалис е феномен што се јавува во текот на целата година, но за жал не насекаде во светот. Најпопуларниот период за набудување на поларната светлина е од декември до март, кога ноќите се темни и долги, но и студени. Може да се види веќе малку на крајот на август, септември и октомври, но не со ист интензитет. Како што сугерира името, поларната светлина сака студ. Се појавуваат на северната хемисфера, а земјите што вклучуваат појава на поларната светлина се следниве: Гренланд, Исланд, Алјаска, Северна Канада, Русија, Норвешка, Финска и Шведска.

  Аурората се појавува во многу различни форми, од мали дамки на светлина на небото, до разни форми на сводови, појаси, столбови кои го осветлуваат поголемиот дел од небото. Тие најчесто се појавуваат како завеси што се шират и танцуваат во сите правци на ноќното небо. Многу работи гледаме подобро со голо око, но поларната светлина е феномен што подобро се гледа преку снимки или фотографии, иако е неверојатен во живо, на фотографиите боите ќе дојдат до израз. Поларната светлина не е предвидлива во своето времетраење, може да трае цела ноќ или само неколку минути, причината се таканаречените ловци на поларна светлина. Тешко е да се предвиди големината на влезот на сончевиот ветер, па понекогаш е потребно трпение. Можете исто така да ја видите Аурора со полна месечина на небото.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 3 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 4 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 7 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 9 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 11 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 12 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 14 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 15 часа

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 1 ден

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 1 ден

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 1 ден

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 1 ден

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 1 ден

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 1 недела

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 2 недели

  Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!