Поврзи се со нас

Занимливости

Автомобилот со кој БМВ зачекори кон врвот – 60 години БМВ 1500

Објавено

на

  Кон крајот на педесеттите години, на германскиот производител очајно му требаше нова насока за развој на автомобили. Компанијата балансираше на работ веќе подолго време, како шетач на жица – почетник, а спасот беше виден во инвестицијата на фамилијата Квант, која во 1960 година ја презеде контролата над БМВ.

  Веднаш беше лансиран развојот на таканаречената „нова класа“ (Neue Classe) со мотори од 1,5 до 2,0 литри. Во тој сегмент се криеше вистинско богатство, односно можност компанијата која беше во незавидна позиција конечно да заплови во помирни води на благосостојба и просперитет.

  Фото: BMW промо

  Кога во 1961 година, на саемот за автомобили во Франкфурт беше претставен BMW 1500 на сите им беше јасно дека ќе успее.

  Непосредно пред да се финализира дизајнот, Квант побараа на предната решетка да се сместат популарните „бубрези“, а целиот автомобил плени со својата едноставност и функционалност. Со тежина под тон и должина од 4,5 м, со независна суспензија на сите тркала и монтиран преден 1,5 литарски мотор со 75 КС (во производството, моќноста се зголеми на 80 КС како резултат на зголемување на компресијата од 1: 8,2 до 1: 8,8).

  Наводно, штандот за саем на БМВ бил толку преполн со љубопитни посетители, што чекале со часови да го видат 1500 одблизу.

  Фото: BMW промо

  Производството започна во 1962 година, а со максимална брзина од 150 км на час и забрзување до 100 км на час за 15 секунди, тоа беше прилично „лут“ автомобил за тоа време.

  Со цена од тогашните 9.385 германски марки конечно му овозможи на BMW да произведува масовно и да остварува профит.

  Фото: BMW промо

  На основата на овој модел се создадени и останатите модели од овој производител, 1800, наследникот на 1500 – BMW 1600 и одличното BMW 2000. Од 1965 до 1969 година, Карман создаде и две купеа за BMW базирани на „новата класа“, 2000 C и 2000 CS.

  Фото: BMW промо

  Пред појавата на „новата класа“, БМВ беше „тркач“ со скромен капацитет и потенцијал кој лесно се откажува.

  По одличниот прием кај купувачите, баварскиот производител беше во полн ек во 1972 година, што ќе продолжи со низа успешни модели. Скратената платформа „нова класа“ служеше и како купе и кабриолет линија 02 (1966-1977) предводена од легендарната 2002 година, но тоа е друга приказна.

  Фото: BMW промо
  Фото: BMW промо
  Фото: BMW промо
  Фото: BMW промо
  Фото: BMW промо
  Фото: BMW промо
  Фото: BMW промо
  Фото: BMW промо

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Здравје и убавинапред 15 минути

  Домат – чувар на срцето полн со витамини

  Гостиварпред 13 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 14 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 17 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 19 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 21 час

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 22 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 24 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 1 ден

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 2 дена

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 2 дена

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 2 дена

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 2 дена

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 2 недели

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 5 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Гостиварпред 2 недели

  Да се забрза донесувањето на новиот Закон за игри на среќа, бара иницијативата „Гостивар кој го сакам“

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!