Поврзи се со нас

Гостивар

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Објавено

на

Со Договорот за изградба на коридорите 8 и 10д, ќе се градат четири автопатски делници во должина од 108,8 километри, а вредноста е 1,3 милијарди евра, без износот за проектирање и експропријацијата. Се уште не се знае колку ќе чини одделно секоја од делниците, со оглед дека сега има иницијален проект, па ќе следи основен проект, па проект на изведена состојба.

Првичните пресметки покажуваат дека делницата Тетово – Гостивар во должина од 17,5 километри чини 125 милиони евра, Гостивар – Букојчани (30,3 километри) 560 милиони евра, Требеништа – Струга – Ќафасан (21,7 километри) 360 милиони евра, а Прилеп – Битола (39,4) 260 милиони евра. Автопатските делници ќе бидат со по три ленти и широки по 10,7 метри со зеленило. Просечната цена по километар треба да изнесува 12 милиони евра.

Цените се поткрепени врз основа на физибилити студијата изготвена од Градежниот факултет и ревидирана од консултантската компанија „Гранд Тортон“. Договорот со изведувачот е изготвен согласно принципот на ФИДИК договорите, односно според принципот на измерени количини. Тоа значи дека плаќањата ќе се вршат според реализираните работи на терен.

„Врз основа на предмерот, кој е дел од Договорот, и количините од карактеристичните профили и патниот коридор што е дефиниран се множи и се добива и цената од 1,3 милијарди евра. „Бехтел“ работи на иновативен модел кој овозможува многу брза градба на автопатот што го има применето во 90-ите во Хрватска, потоа и во другите држави од Балканот. Тој ист модел е применет и тука“, појасни претставник на ИРД.

Износот, посочи тој, може да се зголеми и да се намали. Кај делниците Прилеп – Битола и Тетово – Гостивар, се работи за проширување на постоечките делници на рамен терен и не се очекува некое изненадување, а покомплицирана е изведбата на Гостивар – Букојчани, бидејќи оди во планински предел и со основниот проект ќе се знаат точните количини.

Стартни активности на делниците Тетово – Гостивар и Прилеп – Битола се најавени за 22 април годинава.

На мапата на ЕУ, Коридор 10 е затворен на ниво на автопатско решение, но Коридор 8 е со многу потежок терен и се потребни сериозни градежни зафати.

Договорот со „Бехтел и Енка“, кои со Закон се номинирани за стратешки партнер од државата во проектот, беше потпишан минатата недела во Владата, а Антикорупциската комисија отвори предмет  за да се проверат објавите за една од компаниите во конзорциумот избран за надзор.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 7 часа

Од утре попладне обилни врнежи со локално невреме и пад на температурата

Гостиварпред 9 часа

Совети за возачите во Гостивар – „Биди одговорен, не заборавај, стави појас”

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

Собрани се 10 000 потписи за Пендаровски

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

Мицкоски: До 12 часот собрани над 15 000 потписи за претседателската кандидатура на Силјановска Давкова

Македонијапред 12 часа

Пад кај претплатниците на кабелска телевизија, сателитската и интернет во пораст

Гостиварпред 14 часа

Судир на три возила на патот Тетово-Гостивар, повредени се повеќе лица

Вестипред 15 часа

Во Калифорнија се‘ повеќе роботски такси без возач

Гостиварпред 17 часа

ПО Галате приведе лице осудено на затвор за продажба на дрога

Здравје и убавинапред 17 часа

„Ултрапреработената“ храна сериозен ризик за здравјето

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 7 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Македонијапред 2 недели

Трибина: Патот Кичево – Охрид не се пушта поради косините, зошто во 21. век користиме проекти од 18. век?

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена