fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Багателните цени на становите во Грција, магнет за Македонците

Објавено

на

   

  Кризата во соседна Грција удира врз пазарот на недвижности. Цените за купување станови и деловен простор достигнуваат неверојатни намалувања. Увидувајќи го интересот кај македонските граѓани, продажба на станови нудат и некои домашни агенции за недвижности.

  Се разбира, цената по квадратен метар многу зависи од локацијата и регионот. Но , дека има багателни понуди говори и фактот што во предградие на Солун, мал стан до 40 квадрати, може да се купи за 10 до 15 илјади евра. Евтини апартмани има и во делови на Атина, главно во квартови каде зградите се постари и е потребно реновирање. И таму, за цена до 15 илјади евра може да си купите стан.

  Секако, далеку поскапа е квадратурата во туристичките селца и малите крајбрежни градови, каде цената на метар квадратен покрај плажа е до две илјади евра.

  Македонските граѓани, сепак треба да знаат дека освен одредената цена на станот, при купопродажба имаат и други трошоци: преведувач, данок за пренос на сопственост, нотар, агенциски провизии, упис на сопственост и други. Така на пример, за стан од 40 квадрати, кој чини 30 илјади евра, за дополнителните трошоци ќе треба да обезбедите уште 3.500 до 4.000 евра.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Спортпред 17 минути

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 1 час

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 2 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 3 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 5 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 6 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Македонијапред 22 часа

  И годинава ќе има ваучери за одмор за вработени со ниски примања

  Вестипред 23 часа

  Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

  Гостиварпред 24 часа

  Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

  Македонијапред 1 ден

  Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

  Спортпред 1 ден

  КК Гостивар мора да го победи ТФТ во Скопје за пласман во Плеј-оф

  Рецептипред 1 ден

  Пилешко со зелка и тиквици-вкусно, хранливо и соодветно за кето диета

  Гостиварпред 1 ден

  Сончево и топло, попладне ќе има пороен дожд и грмежи

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 7 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 6 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 2 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Спортпред 7 дена

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 4 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена