Поврзи се со нас

Вести

Бајден: САД воведуваат забрана за увоз на руска нафта и природен гас

Објавено

на

Американскиот претседател Џо Бајден денеска соопшти дека САД воведуваат забрана за увоз на руска нафта и природен гас.  

Во САД, цената на бензините е зголемена и со овој чекор таа се очекува да порасне уште повеќе, но притисокот на законодавците од двете партии во Конгресот беше силен со повиците Русија да се казни поради започнатата војна во Украина. 

-Ова значи дека руската нафта нема повеќе да се прима во американските пристаништа и американскиот народ прави уште еден моќен удар врз таа воена машина, изјави Бајден. 

Како што кажа, ова се едни од најзначајните економски и финансиски санкции досега наметнати кон една земја 

Тој најави испуштање на 16 милиони барели нафта од заеднички нафтени резерви за да се намали притисокот врз цените на горивата, и ги повика нафтените копании да се однесуват одговорно и да не ја користат приликата за профитирање на грбот на американските потрошувачи. 

-Руската агресија има цена. Ние сме спремни да ја платиме, но компаниите треба да се однесуваат одговорно, и да водат со пример, истакна Бајден

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена