Поврзи се со нас

Вести

Бајрам Бегај нов претседател на Албанија

Објавено

на

  Албанскиот Pарламент доцна попладнево за нов претседател на државата го избра  генерал Бајрам Бегај, досегашен nачалник на Генералштабот на вооружените сили.

  За неговиот избор гласаа 78 пратеници, а покрај владејачките социјалисти поддршка му дадоа и опозициски пратеници. На пленарната седница пристигнаа дел од пратениците на Демократската партија приврзаници на Енкелејд Алибеај, но веднаш ја напуштија, додека оние на Сали Бериша беа во собраниската сала.

  Претходно, како што налага Уставот за предлог-кандидатурата се потпишаа 37 пратеници (потребни се 20) меѓу нив и Еди Рама.

  Претседателот на Албанија, Илир Мета претходно го отповика Бегај од  функцијата началник на ГШ на албанската армија, со што го отвори патот за негов избор.

  Бегај за началник на ГШ на вооружените сили на Албанија беше назначен 2020 година. Пред тоа беше Командант на неколку армиски сектори. Роден е на 20 март 1967 година во Рогожина.  Дипломирал на медицинскиот факултет, посетувал многу обуки во земјата, САД и во Грција. Оженет е с0 Арманда Бегај и е татко да две деца.

  Генерал Бегај (55)  е осмиот претседател на Албанија, по падот на комунизмот, а втор висок армиски старешина на оваа функција, по Алфред Моисиу( 2002-2007) кој исто така по чин беше генерал.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 минути

  За половина година СВР Тетово приведе 110 лица барани за издржување затвор

  Вестипред 55 минути

  „Лопови, Лопови“ – Во БиХ незадоволни граѓани излегоа на улиците

  Гостиварпред 3 часа

  Убавини од глина! Керамичка работилница во Гостивар по трет пат

  Вестипред 4 часа

  ТУК: Државата да овозможи вработување на 5 000 келнери, садопери, рецепционери и собари од Турција

  Македонијапред 4 часа

  Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

  Гостиварпред 6 часа

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 7 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 8 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 9 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 9 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 10 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 21 час

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 23 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

  Гостиварпред 1 недела

  НСП: Во ек на криза МВР воведува 8 часовни смени, како полицајците да одат на работа од Гостивар до Ростуше?

  Гостиварпред 6 дена

  Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена