fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Банкарите бараат законски измени за доисплата на помошта од 100 евра на сите граѓани

Објавено

на

  До предвидениот рок, 25 декември, помошта од 6.000 денари им била исплатена на над 90% од граѓаните, информираа од Македонската банкарска асоцијација, нагласувајќи дека по истекот на рокот исплата може да се овозможи само со законски измени.

  „Успешно беа исплатени над 90% од корисниците на финансиската помош. Македонската банкарска асоцијација ја известува јавноста дека нашите членки – банките, како и досега, подготвени се со сите свои ресурси да излезат во пресрет на проектите од јавен интерес, а посебно на оние кои се наменети за социјално ранливи категории граѓани. Притоа, секогаш активностите мора да бидат во рамки на законските прописи. Во таа смисла, после истекот на законски дадените рокови, за да се реализира исплатата на  сите граѓани на кои во претходниот законски рок не им беше исплатена финансиската поддршка, потребно е да се  направат измени на Законот за финансиска поддршка со цел постоечките рокови, да се заменат со нови подолги рокови. Како и досега банките при исплатата максимално ќе се заложат за заштита на здравјето на сите корисници на банкарски услуги, особено на повозрасните граѓани.“, соопшти МБА.

  Помошта од 6.000 денари, која е дел од антикризните мерки на Владата, не ја добиле околу 28 илјади граѓани.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!