Поврзи се со нас

Локални избори 2017

Бејта во посета низ гостиварските планински села

 

“Гостиварските планински села немаат многу жители, но ние инвестиравме во секое село бидејќи жителите не ги сметаме како гласови. Ми беше задоволство што ги посетив: Симница, Ѓоновица, Митрови Крсти, Бигор, Страјане , Падалиште, Трново. Граѓаните од овој крај ме пречекаа со отворено срце и изразија благодарност за сработеното“, рече кандидатот за градоначалник на Гостивар од ДУИ, Невзат Бејта, кој на населението од овие села им ги презентираше инвестициите во патната инфраструктура и подобрувањето на условите за живот во новата Изборна програма.

На средбите со жителите на Трново и Падилиште им кажа дека деновиве добиле потврда од Министерството за финасии дека проектите за асфалтирање на патниот правец од населбата Гарванец до Падалиште и од зградата на училиштето до селските гробишта во селото Трново се прифатени. Тие ќе бидат финасирани од ИПА фондовите со 120 илјади евра, изјави Бејта.

Меѓу поважните инвестиции кои се предвидени со предизборната програма,беа напоменети: асфалтирањето на локалниот пат Симница – Церово, реконструкција на водоводната мрежа во Горна Ѓиновица, нов пат од Падалиште до Ќафа, подобрување на водоводната мрежа на Сушица, реконструкција на училишните згради во Симница и Страјане и изградба на спортски терен во Трново.

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!