Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

Објавено

на

Во рамки на предизборната кампања, попладнево кандидатот за градоначалник на Гостивар од ДУИ, Невзат Бејта ја посети гостиварската населба Циглана.

На средбата со граѓаните Бејта беше придружуван од министрите за животна средина Насер Нуредини и за транспорт и врски, Благоја Бочварски.

„Имаме прекрасна програма, создадена заедно со граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“, со чии членови најдовме заеднички јазик за проблемите што треба да се решаваат во градот и населените места. Програмата не може да се реализира со утопизам и фантазии, туку со обезбедување на финансии. Предвидуваме три извори на финансии за да се реализираат проектите за потребите на граѓаните. Прво општинскиот буџет. Досегашната власт го уништи буџетот и нема направено ништо, само долгови. Вториот извор е владиниот буџет, затоа и со мене се двајцата министри, да дадат збор дека ќе се реализираат проектите. И третиот извор се финансиите од Светска банка и ЕУ. Знаеме дека вашиот најголем проблем е канализацијата на фекални води и тоа мора да се реши во овој мандат, со поддршка и во соработка со Владата. Да не ве лажат, без Министерствата за транспорт и за екологија не може такви проблеми да се решаваат. А за други поситни проблеми, да, тука е општината. Како на пример да го средиме уличното осветлување, да се изгради спортски терен, потоа патот накај манастирот, кој ние ги почнавме, ние и ќе го завршиме.“, рече Бејта пред граѓаните на средбата во Циглана.

Во денешната агенда од кампањата на ДУИ беше и населбата Млаки, селото Форино, а зацртана е и активност на Младинскиот форум на партијата во Гостивар.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 1 час

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 3 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 4 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 4 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 6 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 7 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 10 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 11 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 12 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 23 часа

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 1 ден

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 6 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 1 недела

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена