Поврзи се со нас

Македонија

Бектеши: Нема да има нов ценовен шок, се очекува стабилизирање на пазарот

Објавено

на

Од 1 март кога ќе стапи во сила одлуката за ограничување на маржите, очекувањата се дека ќе се стабилизира пазарот, изјави министерот за економија Крешник Бектеши, кој не верува дека ќе има нов ценовен шок.

– Ние не очекуваме големо намалување на цените. Ако во случај останат истите цени на суровините, тогаш согласно одлуката, очекуваме да има намалување од пет до 10 проценти на постоечките цени. Ако во случај се зголеми цената на суровините, тогаш минимум што може да направиме е да имаме стабилизација на цените, рече Бектеши во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма.

Тој посочи дека од мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени продукти поголемиот товар паднал врз производителите, отколку врз трговците на големо и мало. Во време на пандемија, поточно во 2020 година, како што соопшти министерот, дел од супермаркетите во земјава имале нето профит кој се движел од три до 8,5 милиони евра.

– Треба да се има предвид дека во време на пандемија, сите тие беа директно поддржани од страна на државата. Ние секогаш повикуваме на солидарност – не секогаш товарот да паѓа на граѓаните и тие да плаќаат повисоки цени, а одредени компании да не намалат ниту еден процент од маржите. Дополнително на тоа, на товар на производителите, на некој начин вештачки да ги доведуваат во позиција да мора да ги зголемат давачките, истакна Бектеши.

Одлуката за ограничување на маржите важи до крајот на мај бидејќи дотогаш, како што рече Бектеши, се очекува да биде донесен законот за нефер трговски пракси со кој меѓу другото се предвидува категоризација на супермаркетите. Законот, според министерот, ќе биде донесен во консултација со сите заегнати страни.

Од Агро бизнис комората бараат субвенции за производителите во делот на енергијата и активирање на стоковите резерви. Велат дека работат на „шкрги“ и дека нивниот профит е едвај пет проценти.

– Производителите се доведени да дишат на „шкрги“. Сега е моментот да се подржат производителите, кои се есенција во државата. Околу нив најмногу треба да се фокусираат мерките на владата, истакна Горан Ѓорѓиевски од Агро бизнис комората.

Министерот Бектеши рече дека се планира активирање на стоковите резерви, но не сакаше да прецизира кога би се случило тоа.

Во однос на мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи, од Пазарниот инспекторат велат дека генерално трговците ја почитувале оваа мерка.

– Извршени се 600 инспекциски надзори, а трговците речиси 100 проценти ги почитуваа мерките за змрзнати цени, изјави директорката на Пазарниот инспекторат, Анета Симеска Димоска во емисијата „Топ тема“.

Со одлуката за ограничување на маржите се определува највисоката трговска маржа да изнесува до 5 отсто на продажната цена пресметана во трговијата на големо, односно до 10 отсто на продажната цена во трговија на мало кај лебот, шеќерот, солта, брашното – тип 400, суровото сончогледово масло и сончогледово масло за јадење, трајното млеко со масленост од 2,8, 3,2 и 3,5 отсто, свежото месо и сувомеснати производи, сирењето и урдата, оризот, јајцата, тестенините, пченицата и овошјето и зеленчукот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 54 минути

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 2 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 12 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 15 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 16 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 17 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 19 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 19 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 20 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 21 час

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 22 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 23 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 24 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена