fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Бензините поскапеа за еден денар, дизелот со иста цена

Објавено

на

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,80%. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за 1 денар за литар. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат непроменети.

Од денес, Еуросупер БС-95 се продава по цена од 67 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 по 69 денари за литар. Еуродизел БС (Д-Е V) се точи по досегашната цена од 55 денари за литар, додека екстра лесното масло за домаќинство чини 44,50 денари за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,353 ден/кг и изнесува 34,779 денари за килограм.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!