Поврзи се со нас

Македонија

Бесправна сеча на дрвја затекната во националниот парк Шар Планина

Објавено

на

Од Јавна установа Национален парк Шар Планина информираат дека изминатиот викенд на 25 и 26ти февруари при редовно патролирање на територијата утврдена е бесправна сеча на дрвја по што е повикана шумската полиција да интервенира. По извршен теренски увид оваа бесправна сеча е  евидентирана во атарот на село Лавце.

Поради добиен впечаток дека сечиштето е сè уште активно, на ден 26 февруари 2023 година од ЈУ НП Шар Планина беше организирана акција за откривање на извршителот на бесправното дејствие, кој беше затечен при сеча на истата локација. Случајот беше пријавен во Шумска Полиција ПШС Тетово, чии претставници дојдоа на лице место и го презедоа случајот на понатомошно постапување, информираше директорот Ибрахим Дехари.

Воедно викендов по претходна дојава за криволов во Национален Парк Шар Планина на повеќе локации биле извршени контроли.

Потсетуваме дека на територија на Националниот парк Шар Планина е забранет ловот на диви животни и забрането е движење на лица со пушка и други средства за лов. Незаконитиот лов е казнив по член 228 од КЗ на Република Северна Македонија, а за непочитувањето и прекршувањето на законите и правилата Националниот парк ќе превземе соодветни мерки согласно позитивните законски прописи, информираше Дехари.

Службите од националниот парк периодов евидентирале и шумски пожар во Бродец село кое во заштитеното подрачје.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 5 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Македонијапред 10 часа

Јадење, пиење, облека, сметки…Мајските трошоци за семејство 60.090 денари

Македонијапред 11 часа

Велковски: Околу 9000 социјални семејства оштетени за 120 евра годишно

Македонијапред 12 часа

Метео предупредување за невреме

Гостиварпред 12 часа

Два случаи на семејно насилство вчера на подрачје на Гостивар

Македонијапред 15 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 15 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 16 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена