fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

Без фудбал викендов во Македонија, новите ковид протоколи го одложија колото

Објавено

на

Новиот ковид протокол донесен од страна на Владата, а по препорака на Комисијата за заразни болести донесе нови проблеми на фудбалските терени низ земјава. Одлуката екипите задолжително да се тестираат пред секој натпревар на трошок на клубовите ги стопира најпрво третите лиги, по што се одложија и Втората и Првата фудбалска лига. За сега сите натпревари се одложени за 7 дена, со надеж до следниот викенд да се изнајде заедничко решение.

Без вакво правило во Првата МФЛ до сега се одиграа 10 кола, а во Втората МФЛ, 9 фудбалски кола.

„Комисија за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија информира дека поради измени на Протоколот за спроведување мерки за заштита од „Ковид 19“ и стапување на сила на Општиот Протокол за организирање на натпревари,  натпреварите од 11. коло на Прва МФЛ и 10. коло на Втора МФЛ – Исток и Запад кои требаше да се одиграат на 31.10.2020. (сабота) и 01.11.2020. (недела), се одложуваат и истите се пренасочуваат за одигрување на 07.11.2020. (сабота) – 11. коло од Прва МФЛ и 10. коло, Втора МФЛ – Исток и Запад на 08.11.2020 (недела)“ велат од ФФМ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!