fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Без печење! Рецепт за вкусна Орео торта од само 5 состојки

Објавено

на

Одличен десерт за претстојните празници, оваа торта можат да ја направат дури и најголемите аматери во кујната. Не ви требаат комплицирани помагала за да ја направите, а рецептот вклучува само пет состојки. Пред сè, нема потреба да се пече.


Состојки

400 грама путер од кикирики
200 грама црно чоколадо
175 грама шеќер во прав
175 грама путер
20 орео бисквити

Подготовка:
Издробете ги бисквитите во ситен прав и измешајте ги со 75 грама стопен путер. Притиснете ја добиената мешавина во тркалезен калап за торти и ставете ја во фрижидер 30 минути. Измешајте го путерот од кикирики со шеќер во прав додека не добиете мазна смеса. Истурете ја смесата врз оладената база на орео бисквитите и ставете го во фрижидер половина час. Измешајте ја преостанатата количина обичен путер со парчињата темно чоколадо и стопете ја на пареа додека не добиете сјајна глазура. Истурете ја тортата со глазура и ставете го десертот во фрижидер 30 минути или неколку часа додека не се компресираат сите состојки. Добар апетит!

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!