Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Безалкохолното пиво е корисно по физички вежби

Објавено

на

За многумина кои трчаат, возат велосипед и редовно посетуваат вежбалница, пиењето пиво и тренингот се речиси нераскинливо поврзани. Во полза на оваа несекојдневна навика, стручњаците велат дека безалкохолното пиво е многу подобар избор од обичното, па дури и полезно колку и обичните спортски пијалаци.

Истражувањата покажуваат и дека физички активните луѓе можат да пијат поголеми количини алкохол. Научен труд под наслов „Фит и пијан?“ на списанието „Медицина и наука во спортот и вежбањето“ (Medicine & Science in Sports & Exercise), посочува дека мажите и жените со релативно висока аеробна кондиција имаат повеќе од двапати поголема веројатност да пијат умерено, иако обилно, од оние кои не вежбаат.

Исто така, се посочува дека алкохолот, вклучително и пивото, во умерени количини, влијае и зајакнувањето и „растот“ на мускулите преку вежбањето.

„Инциденцата на УРТИ (параметар за опасности од воспаленија на дишните патишта, б.п.) е 3,25 пати помала кај луѓето кои пијат пиво. Тие, исто така, покажаа пониски маркери на воспаление и други индикатори за генерално подобрен имунолошки одговор во крвта“, нагласуваат истражувачите.

Безалкохолното пиво, пак, се чини дека е корисно и делотворно и за хидратацијата на телото.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена